Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii "Sf. Maria" laşi informează înregistrarea unei neconformităţi la analiza apei potabile, unitatea fiind racordată la reţeaua urbană de apă potabilă ApaVital.
Menţionăm că, în data de 28.11.2025 s-a efectuat dezinfecţia întregii reţele de apă potabilă a Spitalului, atât apă caldă cat şi rece, precum şi dezinfecţia gurilor de scurgere prin utilizarea de produse de dezinfecţie specifice acestui proces şi schimbarea filtrelor antimicrobiene. Procedura a fost efectuată în cursul nopţii pentru a nu interfera cu activitatea medicală zilnică şi a fost anunţată la DSP laşi, Consiliul Judeţean laşi şi Consiliul de Administraţie.
După procedura de dezinfecţie, pe 02.12.2025 Spitalul din proprie iniţiativa, a decis recoltarea a 15 probe de apă din zone diferite, lucrate microbiologic la CRSP laşi. Rezultatul primit în data de 12.12.2025 a evidenţiat 1 probă pozitivă cu Pseudomonas aeruginosa, iar chimia, respectiv Clorul rezidual lucrate la DSP laşi au arătat valori în limita de referinţă.
Probele de apă din Blocul Operator au fost negative. Menţionăm că după procedura de dezinfecţie a reţelei de apă potabilă se impune trecerea unei perioade de 3-4 zile până la recoltarea de probe pentru a permite asigurarea unui interval de timp necesar acţiunii complete a dezinfectantului şi stabilizarea parametrilor microbiologici ai apei.
În data de 09.12.2025, DSP laşi a prelevat 8 probe de apă potabilă, rezultat primit în data de 12.12.2025, care a indicat prezenţa de Pseudomonas aeruginosa în 2 din 8 probe.
De asemenea, s-a constat şi o concentraţie scăzută de Clor rezidual în toată reţeaua de apă potabilă inclusiv la punctul de intrare de la reţeaua urbana (valoarea la punctul de intrare de la reţeaua urbana a fost semnificativ sub valoarea considerată normală de 0.1 mg/L-0.5 mg/L, şi anume 0.076 mg/L, iar valorile înregistrate în Spital au variat între normal la demisol - 0.115 mg/L şi valori scăzute între 0,055 - 0,073 mg/L în alte puncte de recoltă). În zonele cu valori ale clorului scăzute s-a observat încărcare bacteriană. În cele două zone în care s-a identificat prezenţa de Pseudomonas aeruginosa concentraţia de clor rezidual a fost de 0.060 mg/L, respectiv 0.073 mg/L.
Menţionăm că în anul 2025, în conformitate cu planul anual de autocontrol al unităţii privind calitatea apei, săptămânal s-au recoltat, aleator, probe de apă potabilă atât din reţeaua internă cât şi din punctul de preluare. Analizele au fost lucrate în cadrul laboratorului DSP laşi, iar rezultatele obţinute au fost negative din punct de vedere microbiologic, însă intermitent cu valori scăzute ale clorului rezidual.
În luna octombrie 2025, în urma acţiunii DSP s-au recoltat 33 probe de apă, rezultatele nefiind comunicate spitalului.
La data de 15.12.2025, era programata recoltarea de probe de sanitaţie din ATI Corp A ca urmare a obţinerii rezultatelor analizelor de apă post dezinfecţie - probe conforme recoltate la data de 09.12.2025. Această etapă era parte a procedurii de verificare finală şi a fost precedată de măsuri ce au inclus înlocuirea bateriilor de apă, sifoanelor şi racordurilor, precum şi efectuarea curăţeniei şi dezinfecţiei terminale a suprafeţelor şi dispozitivelor medicale, în vederea reluării activităţii medicale în acest tronson. Suspendarea activităţii în corpul A ATI a avut un impact semnificativ asupra activităţii medicale a unităţii şi a generat un disconfort major pacienţilor, prin diminuarea capacităţii de avizare a internărilor pacienţilor din întreaga regiune a Moldovei, precum şi prin limitarea posibilităţii efectuării intervenţiilor chirurgicale, pacienţii necesitând frecvent terapie intensivă postoperatorie.
În urma analizei situaţiei, ulterior obţinerii rezultatelor comunicate de DSP laşi în data de 12.12.2025, în prezenţa D-lui Ministru al Sănătăţii Alexandru Rogobete şi reprezentanţilor Consiliului Judeţean laşi, Prefectura laşi, DSP laşi, ApaVital, ISU, in scopul prevenirii apariţiei unei situaţii epidemiologice, s-a dispus recoltarea suplimentară în cursul nopţii de 12-13.12.2025 de probe de apă pentru analize microbiologice şi chimice.
Totodată, au fost informate toate secţiile spitalului cu privire la sistarea temporară a utilizării apei potabilă de la reţea. Pentru asigurarea continuităţii îngrijirii medicale şi a condiţiilor de siguranţă, a fost pusă la dispoziţia pacienţilor, aparţinătorilor şi personalului apă îmbuteliată, iar pentru activităţile de curăţenie a fost asigurată apa din sursă externă. Am primit sprijin de la Crucea Roşie, ISU şi ANRS. Toţi pacienţii internaţi si aparţinătorii acestora au fost informaţi cu privire la situaţia prezentă, inclusiv prin afişare la nivelul unităţii.
În completarea măsurilor adoptate, se reia procedura de dezinfecţie a reţelei de apă din spital în cursul nopţii de 13-14.12.2025 cu recoltare ulterioară de probe pentru verificarea eficientei intervenţiei şi s-a decis în colaborare cu ApaVital creşterea concentraţiei de clor din reţeaua urbana de către aceştia.
Conform dispoziţiei D-lui Ministru al Sănătăţii Alexandru Rogobete unitatea va interna exclusiv urgente majore, pacienţii urmând a fi transferaţi, după acordarea asistentei medicale de urgenta, către alte unităţi sanitare. Solicitările de transfer din alte unităţi sanitare din judeţul
laşi şi din judeţele regiunii Moldovei vor fi direcţionate către alte centre. Pacienţii din municipiul laşi vor beneficia de asistenţă medicală de urgenţă prin Unitatea Primiri Urgenţe iar în situaţiile în care se impune internarea aceştia vor fi dirijaţi către alte centre. Asistenţa medicală pentru urgenţe minore şi pacienţi cronici va fi asigurată prin ambulatoriul de specialitate şi spitalizare de zi.
Asigurăm pacienţii şi aparţinătorii acestora că depunem toate eforturile necesare pentru soluţionarea acestei situaţii în cel mai scurt timp posibil şi că asistenţa medicală de urgenţă va fi asigurată în permanenţă prin Unitatea Primiri Urgenţe (UPU). Totodată, adresăm rugămintea de a nu suprasolicita UPU cu situaţii medicale care pot fi gestionate la nivelul medicului de familie sau în ambulatoriu de specialitate, pentru a putea asigura monitorizarea şi tratamentul adecvat pacienţilor care necesită supraveghere medicala şi tratament de specialitate, evitând, pe cât posibil, direcţionarea acestora către alte unităţi sanitare, situaţiile în care starea clinică nu impune acest lucru.
Reiterăm tuturor pacienţilor şi aparţinătorilor acestora angajamentul nostru de bună credinţă, determinarea de a corecta cu maximă responsabilitate toate aspectele ce necesită remediere şi care ţin de unitatea sanitară, precum şi implicarea constantă a întregii echipe medicale şi manageriale în vederea asigurării unor îngrijiri medicale de înaltă calitate şi menţinerea standardelor profesionale dobândite de-a lungul anilor în toate specialităţile pediatrice.



