Terapia Cluj aduce în România 10.000 de tablete de ivermectină pentru tratamentul Covid-19

Terapia Cluj aduce în România 10.000 de tablete de ivermectină pentru tratamentul Covid-19

Compania Terapia Cluj, controlată de grupul farmaceutic indian Sun Pharma, va aduce în ianuarie 2021 în România 10.000 de tablete de ivermectină pentru tratamentul pacienţilor cu Covid-19.

Ivermectina este un medicament folosit în tratamentul unor boli parazitare precum scabia, însă unele studii au sugerat că  este un potenţial candidat în tratamentul Covid-19.

"Terapia va aduce în ţară în luna ianuarie şi o cantitate de 10.000 de tablete de ivermectină (Ivermectol), un medicament antiparazitar cu rezultate bune atât în prevenirea cât şi în tratarea infecţiei cu SARS-CoV-2. Această cantitate va acoperi tratamentul pentru aproximativ 1.000 de pacienţi şi va fi donată unităţilor medicale care tratează pacienţi cu Covid-19", a anunţat vineri compania, într-un comunicat transmis 360medical.ro.

Scopul acestei donaţii este de a oferi pacienţilor acces la un alt tratament posibil eficace împotriva infecţiei cu noul coronavirus. Medicamentul este deja utilizat în SUA în două protocoale - I-MASK+ şi MATH+.

Ivermectina este un medicament antiparazitar, utilizat de peste 40 de ani, inclus pe lista OMS a “medicamentelor esenţiale”. Această moleculă antiparazitară a fost utilizată de aproximativ 3.7 miliarde de oameni la nivel mondial.

De asemenea, compania a adus în România 770.000 de tablete de favipiravir, din care ultimul lot, de 110.000 de tablete, va ajunge în ţară luni, 21 decembrie.

Medicamentul favipiravir a fost introdus în august în protocolul de tratament pentru Covid-19 din România. În iunie, Japonia a donat României 12.200 de tablete de favipiravir pentru a fi folosite în tratamentul pacienţilor cu Covid-19, în cadrul unui studiu clinic internaţional.

viewscnt